בניית מרפסת ברזל

תוכן עניינים

לא להאמין אבל בערך מחצית מאזרחי ישראל חיים בדירות בלי יציאה ישירה לגינה או בלי מרפסת המחוברת לנכס שלהם. אין ספק שבמקרים כאלו ישנה תחושה של צפיפות ומחנק ותושבי הדירות הללו היו מוכנים לשלם הרבה כסף בשביל לשנות אותה. החדשות הטובות הן שעם בניה של מרפסת ברזל תלויה, אפשר לשנות את הבית שלכם ואת איכות החיים שלכם מן הקצה אל הקצה ובנוסף, זה גם לא עולה כל כך הרבה כסף.

שיפורים באמצעות בניית מרפסת ברזל

הוספת מרפסת ברזל תלויה לדירה מביאה לשיפור באיכות החיים וזאת כתוצאה מהוספת שטח משמעותי לדירה (12-14 מ"ר המקסימום). שטח זה יכול לשמש למגוון שימושים יומיומיים ולשדרג את הבית עצמו. השדרוג הוא לא רק ברמת התחושה אלא גם ברמת המספרים. השקלים החדשים. בניית מרפסת ברזל תלויה גורמת לערך השווי של הדירה לקפוץ בכ-15 אחוז ממחירה. מדובר במאות אלפי שקלים לדירה ממוצעת.

בניית מרפסת ברזל

להוספת מרפסת לבניין קיים יכולות להיות גם עלויות. אלו עלויות כספיות מעצם התשלום על בנית המרפסת ואלו עלויות שקשורות לבלאגן, רעש ואבק שמאפיינים כל כך אתרי בניה ואנחנו בהחלט יכולים לסבול מהם. והנה שוב החדשות הטובות: באמצעות בניית מרפסת ברזל תלויה הכל נעשה קל, מהיר ונקי יותר. וגם משתלם הרבה יותר. בעוד יציקות הבטון מאסיביות, מלכלכות ומפריעות לשגרת החיים, הברזל והפלדה המרכיבים את המרפסת התלויה נוחים וקלים יותר לעיצוב והייצור. למעשה, כל המרפסת כולה מיוצרת במקום סטרילי, הרחק במפעל הייצור. רק בתום הכנתה, היא מועברת לבניין שלנו שם היא מקובעת באמצעות החדרת מוטות פלדה לנקודות עיגון אסטרטגיות במבנה, כדי להשיג אפקט חוזק ובטיחות מרביים. הכל נעשה באופן שקט, מהיר ובלי הפרעות ולכלוך.

מרפסת ברזל מעוצבת

למרפסות התלויות רמות עיצוב וגימור גבוהות ביותר וזאת אודות לתכונות הפלדה המרכיבות אותן. הפלדה אומנם חזקה מאוד, הרבה יותר מברזל אך היא גם קלה יותר ונוחה לעיצוב. זאת אומרת שניתן לבצע אותה במדוון אתרים, במגוון צורות וסגנונות. ניתן לחפות אותה כמעט בכל חיפוי, לחפות גם את הקירות הסמוכות, לשלב בינה לבין עיצוב הוויטרינה המפרידה בין הבית למרפסת וכן למסגרות החלונות, להכניס בה אלמנטים של פרזול מיוחד (למשל במעקה), ריהוט גן, צמחיה וכד'.

חזקות ובטוחות

מרפסת ברזל חזקה הרבה יותר ממרפסת בטון. זה אולי יפתיע אנשים רבים אבל זה המצב לאשורו. הפלדה היא חומר מאוד חזק המסוגל לעמוד בעומסים רבים והוא בהכנה נכונה גם עמיד בפני חלודה, ופגיעות של טמפרטורות קיצוניות או לחות. וזו אגב, לא הסיבה היחידה לפיה מרפסות תלויות מברזל ופלדה בטיחותיות יותר מאלו העשויות בטון.  מרפסות בטון נתמכות על ידי עמודים עבים – דבר המקנה לה יציבות אבל גם בעיות מסוג אחר – בעיקר מעצם העובדה שהעמודים היורדים לקרקע יפגעו ויגזלו שטחים ציבוריים כמו מקומות חניה, חלקים בגינה וכד'. 

מרפסת ברזל ופלדה תלויה אינה צריכה עמודי תמיכה עד הקרקע ובכך גם יתרונה. ניתן לחבר אותה בצורה טובה ובטוחה לשלד הבניין, במקומות בהם הדבר הומלץ על ידי הקונסטרוקטור. יתרה מכך,  בניגוד לבטון הכבד ובעל המשקל העצום, המעמיס משקלים מסחררים על שלד הבניין הישן ומסכן את יציבותו (ואת יכולת הבניין לשאת את משקל הבטון מבלי לקרוס), הרי שהפלדה קלה יותר ולכן אינה מפעילה כמעט עומס בלתי מתקבל על הדעת. התוצאה היא שהבניין נותר יציב יותר והמרפסת בטוחה יותר.

תהליך בניית מרפסת ברזל

תהליך המוביל לבניה של מרפסת ברזל דומה לתהליך המקדים לבניה של כל מרפסת בכל תצורה.  

ראשית, צריך להשיג ולקבל את הסכמת לפחות 75% מהדיירים לביצוע המהלך. אם נצליח לרתום אותם גם לבניה זה יהי טוב, כי אז נשיג גם כח קניה גדול יותר ונוכל לקבל מחיר יותר טוב מהקבלן וכן להתחלק בצורה נוחה יותר בהקשר של כל העלויות המשותפות (למשל בדיקות הנדסיות)

 אבל גם אם לא יצטרפו לבניה, שלפחות לא יתנגדו, שכן הם יכולים לעכב את הבניה בטיעונים משפטיים, שדיונים עליהם יכולים להימשך שנים. השלב השני הוא הדגת האישורים מהרשות המקומית וקבלת היתר בניה. לצורך כך תצטרכו להציג חוות דעת של קונסטרוקטור, תרשימים אדריכליים וטפסים שונים. נתמקד רגע בסוגיית הקונסטרוקטור. בניינים ישנים סובלים לעיתים מבעיות בשלד המבנה, תוצאה של בלאי ופגעי הזמן, תנודות קרקע, מכות ופגיעות, נזקי מזג אוויר וכד'. כתוצאה מכך, שלד הבניין נחלש ולעיתים אף מתפורר והברזל שבתוכו גם סובל מקורוזיה. כאשר נרצה להעמיס את המקל העצום של מרפסת על קיר חלש, גם הקיר יכול לקרוס וגם המרפסת. לא נרצה לסכן את יקרינו בתרחיש שכזה.

הקונסטרוקטור בודק את מצבה של קונסטרוקציית הבניין והאם היא מסוגלת לשאת עומסים, היכן צריך לבצע חיזוקים וכד'. את חוות דעתו הוא מעביר לוועדת התכנון והבניה ברשות המקומית ועל פיה גם האדריכל מכין את התוכניות עצמן לאישור ולביצוע.

סיוע בבירוקרטיה

הבירוקרטיה אומנם פחתה מאוד בשנים האחרונות עקב מה שמכונה 'רפורמת המרפסות' ורצון של המדינה לעודד את אזרחיה לבנות ממ"דים ומרפסות, אך היא עדיין קיימת בעוצמות משתנות. קשה מאוד לנצח בירוקרטיה והיא גם מתישה ולעיתים מוציאה את הרוח מהמפרשים ומרחיקה ותנו מהגשמת חלום המרפסת. 

לכן המלצתינו היא לוודא כי חברה בניית המרפסות שאתם חוברים אליה לא רק בעלת יכולות מקצועיות גבוהות וניסיון בבניית מרפסת ברזל חזקה ובטוחה ומעוצבת אלא גם מסוגלת לעזור לכם בתהליך המתיש הזה. חברה מיומנת ומקצועית מחזיקה באנשים עם ידע וקשרים שיכלו לסייע לכם, החל משלב הבדיקות ההנדסיות והגשת התוכניות, עבור בקשרים עם הרשות המקומית וכלה בהצעת מחיר נוחה למרפסת חלומותיכם.

שתפו את המאמר:

צרו איתנו קשר:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!