הרחבת מרפסת מחיר

תוכן עניינים

רוצים להרחיב את המרפסת בבית? הרחבת מרפסת מאפשרת לכם להגדיל את שטח הבית, להוסיף חלל נוסף ואף להעלות את ערך הדירה. אך חשוב שתדעו כמה זה עולה. במאמר הבא נרחיב מה המחיר הממוצע להרחבת מרפסות ומה הגורמים שמשפיעים עליו. 

הרחבת מרפסת מחיר- מה היתרונות?

קודם כל, לפני שנדבר על עלות הרחבת מרפסת, חשוב להבין למה בכלל משתלם להרחיב את מרפסת הבית. הרחבת מרפסת כוללת יתרונות רבים- 

 • הגדלת שטח הבית- הרחבת מרפסת מאפשרת להגדיל את שטח הבית ולמקסם את השימוש בו. השטח הנוסף יכול לשמש לפינת אירוח יפהפייה, להתקנת מנגל ומקום לעל האש, למחסן או למקום אחסון נוסף, לחדר שינה נוסף או סתם כמקום נעים לשבת ולהירגע.
 • שדרוג איכות החיים- הרחבת מרפסת משדרגת את איכות החיים. מרפסת גדולה ומפנקת מוסיפה לבית אווירה נעימה ומאפשרת להנות מהשמש בבית. 
 • העלאת ערך הדירה- על ידי הרחבת מרפסת  ניתן להעלות את ערך הדירה בכ-10% לפחות. 
 • אין צורך בתשלומים או זכויות בניה- הרחבת מרפסת לא כוללת הוספת שטח עיקרי לדירה, כך שאפשר להגדיל את הבית בלי לתפוס זכויות בנייה לא מנוצלות או לשלם על היטל השבחה או ארנונה.

הרחבת מרפסת מחיר

הרחבת מרפסת מחיר- בחירת חברה

קודם כל, אחד הפרמטרים שמשפיע על עלות הרחבת המרפסת הוא החברה המבצעת את העבודה. חשוב לפנות לחברה המתמחה בתחום הרחבת מרפסות ולוודא שהיא רשומה בפנקס הקבלנים, כדי להבטיח שהיא מוכרת על ידי הרשויות. בנוסף, יש לוודא שהחברה מעסיקה אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים בתחום, כגון מהנדסים, קונסטרוקטורים, מפקחי בנייה וצוותי עובדים.

חברת הבנייה שתבחרו תהיה אחראית על תכניות הבנייה של הרחבת המרפסת, כולל בחירת שיטת הבנייה (שתשפיע גם היא על המחיר). יש לקחת בחשבון ששיטת הבנייה תיבחר על פי סוג הבניין, החוזק שלו והמשקל שניתן להעמיס עליו. כאשר בוחרים חברה לביצוע העבודה, חשוב לא להתפשר רק על המחיר, אלא גם להתחשב באיכות החברה. מומלץ לבצע השוואת מחירים ולבדוק את השירותים שכל חברה מציעה בתמורה למחיר המבוקש.

הרחבת מרפסת מחיר- שיטת הבנייה

אחד מהפרמטרים שישפיעו על עלות הרחבת מרפסת הוא השיטה בה תתבצע הבנייה. ניתן לבחור בין שתי שיטות בנייה עיקריות-

 • השיטה המסורתית- שיטת בנייה בה יש לקדוח מוטות ברזל וליצוק מלט ובטון. שיטה זו מתאימה יותר לבניינים ישנים מאחר שכל מרפסת תומכת במרפסת שמעליה ולא מוסיפה עומס משמעותי על קירות הבניין. בשיטת הבנייה הזו יש צורך בהקמת פיגומים. יש לקחת בחשבון ששיטה זו עלולה להשפיע על האזורים הסמוכים למרפסת, כמו למשל גינות הבניין.
 • שיטת הבנייה הקלה השיטה השנייה היא שיטת הבנייה הקלה, בה משתמשים בקורות פלדה מגולוונות שמחברים למרפסת הקיימת או לקירות הבניין. שיטה זו מאפשרת בנייה יותר מהירה, יותר נקיה ויותר פשוטה, אך המחיר שלה גבוה יותר. קורות הפלדה מוכנים מראש במפעל ומגיעים מוכנים לחיבור, מה שמקצר את זמן הבנייה ומקטין את ההפרעה לדיירי הבניין.

הרחבת מרפסת מחיר- תוספות בנייה

עוד פרמטר שישפיע על עלות הרחבת מרפסת הוא תוספות הבנייה והאלמנטים שיתווספו לתהליך ההרחבה. לדוגמה, אם תבחרו להוסיף מעקה שקוף מזכוכית עבה או מעקה אלומיניום, זה ישפיע על המחיר. דוגמה נוספת היא במצב שבו תבחרו לקרות את המרפסת על ידי סוככים, גגות, קונסטרוקציות אלומיניום מעוצבות או כל אופציה אחרת – זה ישפיע על המחיר. לכן, חשוב לקחת זאת בחשבון כאשר מתכננים את ההרחבה.

הרחבת מרפסת מחיר- היטל השבחה וארנונה

כאשר בוחנים את עלות הרחבת מרפסת יש לקחת בחשבון גם האם יש צורך לשלם היטל השבחה וארנונה. הרחבת מרפסת מובילה להעלאת ערך הדירה. ההעלאה בערך הדירה בדרך כלל כוללת תשלום של היטל השבחה. אולם, במידה שגודל הדירה לא עולה על 140 מ"ר אין צורך לשלם היטל השבחה. לכן, נכון לרוב המקרים לא נדרש תשלום היטל זה לאחר הרחבת המרפסת. כמו כן, גודל המרפסת ישפיע גם על תשלום הארנונה. במידה שגודל המרפסת לא יעלה מעל 14 מ"ר, לא תאלצו לשלם תשלום נוסף על הארנונה. 

הרחבת מרפסת מחיר- כמה זה עולה?

כפי שהבנו, עלות הרחבת מרפסת היא לא חד משמעית מאחר שהמחיר תלויה בגורמים שונים. מדובר בגורמים שמשתנים מפרויקט לפרויקט ולכן לא ניתן לצפות אותם מראש. כפי שציינו, בין הגורמים הללו יש גורמים כמו שיטת הבנייה, גודל המרפסת, איכות הבנייה, סוגי החומרים בהם יהיה שימוש, מורכבות הפרויקט, האם יש צורך בעבודת הכנה כלשהי, מה מספר הדיירים המעוניינים להרחיב את המרפסת שלהם ועוד. יש לשים לב שככל שיותר דיירים ייקחו חלק בפרויקט ויבחרו להרחיב את המרפסת שלהם, כך המחיר לכל מרפסת בודדת יהיה נמוך יותר. בממוצע, המחיר להרחבת מרפסת עשוי להתחיל מ-40,000 שקלים למרפסת, ולהשתנות בהתאם לכלל הגורמים שציינו. על מנת לקבל הצעת מחיר רלוונטית עליכם לפנות לחברת בנייה עם כל הפרטים החשובים, כאשר במרכזם מספר הדיירים הכלולים בפרויקט. 

בין אם אתם מעוניינים להוציא לפועל פרויקט של הגדלת מרפסת, הרחבת מרפסת או בנייה מ-0 של מרפסות במבנה, בישראל כמו במדינות מתוקנות אחרות, יש להוציא את היתרי הבנייה והאישורים הנדרשים לכך. צוות חברת יסודות 77 ריכז עבורכם כמה דגשים חשובים שיש לקחת בחשבון לפני ביצוע העבודה, המשיכו לקרוא. 

לא פעם, אנשים בטוחים כי הגדלת מרפסת משמע פרויקט המלווה בבירוקרטיה מורכבת, תהליכי בנייה ממושכים, המון פסולת שיפוצים בחצר המבנה, חסימה של החנייה במבנה עקב חניית משאיות בנייה וציוד וכולי. האמת? שברוב המקרים זה באמת ככה. עם זאת, באמת שהכול תלוי במקצועיות ובהתמחויות של חברת הבנייה. ככל שתהיה מנוסה ומקצועית יותר, כך הפרויקט של הרחבת מרפסות יצלח בשקט ולפי לו"ז. בתוך כך, פרויקט של הרחבת מרפסת בדרך כלל יצריך ממכם את השלבים הבאים:

 1. גיוס רוב דרוש: הרוב הדרוש עבור הרחבת מרפסות הוא בד"כ 75% מכלל דיירי הבניין. 
 2. בחירת קבלן: בחירת חברת הבנייה קריטית להמשך התהליך, כאשר חלק מהקבלנים יטפלו גם בהיבטים הבירוקרטיים מול הוועדה לתכנון ובנייה. 
 3. חוק המרפסות: יש לברר מה חוק המרפסות אומר על הרחבת מרפסת מהסוג שלכם. 
 4. הגשת בקשה: במקרה שיש צורך בהיתר בנייה, יש להגיש בקשה לוועדה של תכנון ובנייה. 
 5. סוג המבנה: יש לברר עד כמה המבנה עמיד וחזק על מנת שיוכל לשאת במשקל הנוסף. 
 6. גיל המבנה: ככל שהבניין ישן יותר, כך יש סיכוי שיצריך חיזוקים טרם הרחבת המרפסות. 

מעבר לפרמטרים לעיל שיש צורך לבדוק, הרחבת מרפסת תצריך בד"כ ביצוע של כמה וכמה פעולות שונות ונוספות, המשיכו לקרוא. 

הגדלת מרפסת

מה חשוב לדעת על הרחבת מרפסות? 

בראש ובראשונה, הרחבת מרפסות דורשת את השגת הסכמתם של רוב דיירי הבניין, כאשר אי הסכמתם של חלק מהדיירים עשויה להאריך את התהליך באופן ניכר וליצור "סחבת" בירוקרטית. שנית, חשוב לקחת בחשבון את ההיבטים של היתכנות ותוכניות הבנייה. על פי החוק בישראל, ניתן להרחיב מרפסות עד 14 מ"ר לדירה. זאת, ללא כל צורך בזכויות בנייה או בקשות להיתרי בנייה (ברוב המקרים).

שלישית, יש לקחת בחשבון את סוגי השלבים הכרוכים בתהליך, ואת מה שכל אחד מהם מצריך ממכם. למשל, בשלב הראשון לתהליך יש לבחור ועד שיוביל את הפרויקט. באופן כללי, תפקיד הוועד הינו לתקשר ולקשר בין כל אנשי המקצוע אשר נדרשים להוצאה לפועל של הפרויקט. בתוך כך, ועד הפרויקט יצטרך גם לאתר עורך דין אשר מתמחה בסוגי תהליכי הבנייה האלו. יש לציין, בחלק מהמקרים הרחבת מרפסות כן תצריך הגשת בקשה להיתרי בנייה, ועל כך נדון כעת – המשיכו לקרוא.

היתרי בנייה ועוד: השלבים שלאחר בחירת עו"ד

לאחר שהוועד נבחר וכן בחר את עורך הדין שילווה את הפרויקט, יש לבחור את הקבלן או את חברת הבנייה שיהיו אחראיים על ההוצאה לפועל של הרחבת המרפסות. ככלל, בניית מרפסת תצריך ניהול של מו"מ כלשהוא על נוסח החוזה וכן המפרט הטכני הנקבע לתהליך. במקביל לכך, ועד הפרויקט יצטרך לנקוט גם בצעדים הבאים:

 • מפקח פרויקט: במקביל לאיתור קבלן הפרויקט, יש לאתר גם מפקח בניה מטעם הדיירים ולחתום על חוזה עמו. 
 • איסוף תשלומים: שלב זה כולל את איסוף התשלומים הרלוונטיים לשלב הבנייה, כאשר אלו מועברים לקבלן ולבעלי המקצוע. עלויות אלו יכללו העברת תשלומים עבור שכר טרחה של עו"ד, עלות מהנדס, מפקח וכן אדריכל.
 • בקשת היתר בנייה: שלב זה כולל את התכנון ואת הגשת התוכניות לרשויות התכנון המקומיות (ועדת התכנון והבנייה). 

לאחר קבלת היתר הבנייה המיוחל, בהתאם לתנאים הקבועים בחוזה, מגיע השלב של הפקדת ערבויות, רכישת פוליסת ביטוח מתאימה וכן הלאה.

מה לגבי מיסים של השבחה בגין הרחבת מרפסות?

כידוע, במקרים בהם מרחיבים או משדרגים את שטח המגורים, המדינה ורשות המיסים גובות מס אשר נקרא היטל השבחה. בתוך כך, יש לציין כי ישנם מקרים רבים בהם הרחבת מרפסות אינה מצריכה תשלום של היטל השבחה. עם זאת, כאשר נוספים אחוזי בנייה במהלך הפרויקט, בעלי הדירה אכן עשויים להיות מחויבים בתשלום של היטל השבחה. 

במקרים הבאים תוכלו לקבל פטור מהיטל השבחה על הרחבת מרפסות:

 • סעיף 19(ג)(1): בהתאם לסעיף זה, ניתן לקבל פטור מתשלום היטל השבחה במקרים בהם התוספת של הבנייה אינה מגדילה את הדירה מעל 140 מ"ר (שטח הדירה הכולל). 
 • מרפסות תלויות: בחלק מהמקרים אין צורך לשלם היטל השבחה על הוספת מרפסות תלויות.
 • גודל המרפסת: במקרים בהם הרחבת המרפסת אינה מובילה להגדלת שטח שמעל 12 מ"ר, ניתן להגיש בקשה לפטור מהיטל השבחה. 

בסופו של דבר, תשלום היטל ההשבחה הוא מינורי ביחס לתמורה הענקית והחשובה שמקבלים. במדינה כה חמה כמו ישראל, בכל דירה חשוב שתהיה מרפסת גדולה, רחבה ומפנקת. 

יסודות 77 – לבחור את חברת הבנייה הנכונה

כידוע, פרויקטים של בנייה לעולם אינם ממוקדים בהיבט אחד של המבנה. ברגע שמוסיפים מרפסות, יש צורך לעיתים לבצע שלל חיזוקים מבניים אשר יסייעו לבניין לשאת בתוספת המשקל החדשה. לכן, חשוב כל כך לבחור את חברת הבנייה הנכונה שתוכל לטפל בכל ההיבטים הכרוכים בהרחבת מרפסות מכל סוג. 

בין אם אתם מעוניינים להוסיף מרפסות תלויות, לבנות מרפסות בטון או להרחיב אותן, חברת יסודות 77 מזמינה אתכם לקבל ייעוץ ללא התחייבות מאת צוות עתיר ניסיון של שנים רבות בענף הבנייה. עם צוות מקצועי, ציוד מתקדם והמון ידע והבנה בעומקי תהליכי הבנייה, צוות יסודות 77 יוכל לספק לכם סיוע מקיף בכל שלבי התהליך, לרבות שלבי הבירוקרטיות השונים. 

שתפו את המאמר:

צרו איתנו קשר:
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!